چطور با لجبازی کودک 3 ساله برخورد کنیم؟

چطور با لجبازی کودک 3 ساله برخورد کنیم؟

لجبازی کودک

تکنیک های رفتار با لجبازی کودک سه ساله

با لحن مناسب صحبت کنید.

سه سال اول زندگی کودک دوران حیاتی اوست. مغز کودکان در این مرحله در حال رشد، یادگیری و ذخیره اطلاعات جهت بکارگیری آن‌هاست. در سه سالگی ممکن است بسیاری از رفتارهای کودک لجبازانه یا بی‌ادبانه به نظر آید، اما باید دانست که این رفتارها بخش طبیعی فرآیند یادگیری درباره علت و معلول‌هاست.

زبان و لحن صحبت شما برای کودک سه ساله تان معانی مختلفی دارد. او به راحتی لحن صحبت شما را یاد می‌گیرد و تقلید می‌کند. شما شاید گاهی ازین رفتار لجبازانه و تقلید کودک سه ساله خسته شوید و کنترل‌تان را از دست بدهید. در این مواقع نباید از زبان توهین‌آمیز و نامناسب استفاده کنید، زیرا کودک سه ساله با تقلید از شما به همان شیوه پاسخ خواهد داد و زمینه لجبازی بیشتر فراهم می‌شود. صمیمانه و با آرامش با او حرف بزنید تا کودک هم یاد بگیرد محیط خانه محل آرامش و احترام است.کنترل خود را از دست ندهید.

در برخورد با کودک لجباز سه ساله تان صبورانه با او حرف بزنید و آرامش‌تان را از دست ندهید. برای کنترل و رفتار مناسب با کودک لجباز سه ساله خود مانند او فکر و رفتار نمایید. با داد و فریاد فقط لجبازی او را شدت می‌بخشید.

در برابر لجبازی کودک سه ساله زیاد پیگیر نباشید.

کودکان لجباز سه ساله را دست کم نگیرید، او بهتر از هر کسی شما را می‌‌شناسد و می‌‌داند چه مواقعی و در چه شرایطی به شما واکنش نشان دهد. با توجه بیش از حد شما به کودک سه ساله مسائل و مشکلاتش حل نخواهد شد. اگر برای هر چالشی او را بازجویی‌کنید و سوالاتی مثل «چه اتفاقی افتاده، چرا ناراحتی؟» را بکار ببرید، لحن پرسشگر شما او را بیشتر به لجبازی می‌کشد. از این رو هر بار که قشقرق به پا کرد پیگیر نباشید، کمی او را تنها بگذارید و مطمئن باشید بعد از مدت کوتاهی او حالت عادی برمی‌گردد. به ویژه مادران باید این هنر را خوب یاد بگیرند، زیرا آنها بیشتر با کودک برخورد دارند.

به او نشان دهید که درکش می‌کنید.

معمولا کودک لجباز سه ساله بسیار عاطفی و حساس است. وقتی رفتارهای لجبازانه انجام می‌دهد، در حقیقت از نگاه و برخورد شما می‌ترسند. اگر کودک لجبازی سه ساله دارید سعی کنید به او نشان دهید که به او اعتماد و ایمان دارید و هر چیزی که راجع بهش صحبت می‌‌کند را باور می‌کنید. نادیده گرفتن صحبت‌های کودک و عدم اعتماد به او اشتباه بزرگی است. با برقراری ارتباط مناسب و درک کودک، می‌توانید عواطف، احساسات و علت لجبازی کودک سه ساله تان را بهتر درک کنید.به رفتارهای نامناسب‌اش واکنش نشان دهید

واکنش به رفتار نامناسب به معنای فریاد بر سر کودک نیست. نه داد بزنید و نه به خاطر دوست داشتن بیش از حد کودکتان، عملکرد غلط و اشتباهاتش را نادیده بگیرید. اگر نادیده بگیرید کودک تحریک می‌شود تا آن اشتباه را دوباره انجام دهد. شما باید هنگام رفتارهای نامناسب کودک، فوراً و به روش مناسب بفهمانید کارش اشتباه است تا کودک سه ساله به خود اجازه ندهد آن را در خانه یا خارج از خانه تکرار کند. اگر امروز به رفتارهای نامناسبش واکنش نشان ندهید در آینده بسیار پشیمان خواهید شد.

در مواقع لزوم بی‌‌اعتنایی کنید.

بعضی کودکان لجباز سه ساله عادت دارند که واکنش‌های نامناسب و خشن از خود نشان دهند و گاهی ممکن است ازروی لجبازی به حرفتان هم گوش ندهند و عصبانیتتان هم برایشان مهم نیست. هر موقع متوجه لجبازی او شدید، با صحبت و درخواست انجام کاری حواسش را از لجبازی پرت کنید.

عشق و علاقه خود را به او نشان دهید و مهم‌تر اینکه طوری به او اهمیت بدهید که احساس کند یک کودک خاص در خانواده است. باید بدانید گاهی بعضی رفتارها و موقعیت‌ها موجب لجبازی او می‌شوند. سیاست نادیده گرفتن لجبازی کودک سه ساله روش بسیار خوبی برای خلاص شدن از لجبازی اوست.

لجبازی را بی‌احترامی تلقی نکنید.

لجبازی کودک 3 ساله خیلی عادی است و جزء روند رشد کودک به حساب می‌آید. وقتی کودک “نه” می‌گوید، پاسخ منفی را نباید با بی‌احترامی اشتباه گرفت. او نمی‌خواهد شما را آزار دهد، بلکه بر عکس این مرحله برای رشد استقلال و هویت کودک حیاتی است.

وقتی انتخابی وجود ندارد، به فرزندتان حق انتخاب ندهید.

قوانین ایمنی، مانند نشستن روی صندلی ماشین، قابل بحث نیستند. در اینجا نباید به او گزینه‌ای برای انتخاب کردن بدهید، اما می‌توانید توضیح دهید که چرا این قانون باید رعایت شود. زمان رفتن به رختخواب نیز قابل مذاکره نیست. زمانی که فقط یک پاسخ قابل قبول وجود دارد، از او برای انجام کار سوال نپرسید، بلکه تا حد امکان فقط به او بگویید چه کاری باید انجام شود. مثلا زمان خواب، به او نگویید: دوست داری برویم بخوابیم؟ در عوض، باید بگویید، امروز خیلی خوش گذشت، اما اکنون باید به رختخواب بروی.

مجبورش نکنید، با او تعامل کنید.

بسیاری از کودکان با سرسختی و اصرار والدین، لجوج‌تر می‌شوند. وقتی با مخالفتی از سوی فرزندتان روبه‌رو می‌شوید، با او بحث نکنید. در عوض، از او سوال کنید و علاقه نشان دهید. فرض کنید، فرزندتان به تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه‌اش نشسته است، اما وقت خواب است. اگر بی‌حوصله تلویزیون را خاموش کنید و بگویید وقت خواب است، به احتمال زیاد با جیغ و فریاد و مقاومت کودک در برابر خواب روبه رو خواهید شد. در عوض، کنارش بنشینید. به برنامه علاقه نشان دهید. چند سوال از محتوای آن بپرسید. و با یادآوری امکان تماشای مجدد آن در روز بعد، فرزندتان را قانع کنید که وقت خواب است.هر چقدر تعاملات اجتماعی بیشتر باشد، لجبازی کودک 3 ساله کمتر می‌شود.

برای دیدن کانال یکتا پلاس کلیک کنید.

برای خرید پوشک روز یکتاپلاس کلیک کنید.

علیرضا سمیعی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.