دفاع کردن فرزندان از خودشان

دفاع کردن فرزندان از خودشان

دفاع کردن فرزندان

چگونه به فرزندان خود بیاموزیم که از خود دفاع کنند و شجاعت داشته باشند؟

✨به فرزند خود یاد دهید که بدون پرخاشگری، سرسخت باشد

بسیاری از کودکان به طور طبیعی سرسخت نیستند. مهم است که به آنها تفاوت بین شجاعت و پرخاشگری را یاد دهید. توضیح دهید که بچه های پرخاشگر سعی می کنند افراد دیگر را وادار به پیروی از افکار و عقاید خود کنند. اینکار با قلدری تفاوت چندانی ندارد. در همین حال، بچه های مقاوم و شجاع به تفاوتها و ایده های دیگران احترام می گذارند. اما از دفاع کردن از اعتقادات و ایده های خود نمی ترسند. به یاد داشته باشید که بچه های شجاع، در زمان زورگویی یا آسیب دیگران، از خود دفاع می کنند.مهارت “نه گفتن” را به فرزندتان یاد دهید.

فرزند شما باید این توانایی را داشته باشد که به درخواست های نامعقول و نادرست (حتی از سوی بزرگسالان) نه بگوید. نکته اصلی این است که به بچه های خود بیاموزید که چگونه با احترام “نه” بگویند و مرزهای سالمی برای خود اتخاذ کنند.

بعضی اوقات کودکان نمی دانند که چگونه در مقابل خواسته های خطرناک دیگران نه بگویند و این ممکن است برای آنها گران تمام شود.

✨به فرزند خود بیاموزید که در زمان زورگویی، صدای قاطع و محکمی داشته باشد.

اگر فرزند شما مکررا در موقعیت های زورگویی قرار می گیرد، به او یاد دهید که یک صدای قاطع و محکم داشته باشد. بسیاری از اوقات قلدرها به دنبال یک هدف آسان هستند و داشتن یک صدای قوی و محکم، ممکن است باعث شود تا قلدری آنها فروکش کند. صدای قاطعانه و محکم را در خانه با فرزند خود تمرین کنید. پس از قرار گرفتن کودک در موقعیت های ناخوشایند، آنها مطمئننا از این صدا استفاده خواهند کرد.

✨از مقایسه کردن خودداری کنید.

خیلی اوقات والدین فرزندان را با یکدیگر مقایسه می کنند درحالی که اینکار بسیار اشتباه است. حتی ممکن است والدین فرزندی را “باهوش”، “زرنگ” یا “ورزشکار” صدا کنند. یا حتی از القابی مانند “قد بلند” و “کوتاه قد” استفاده کنند. این نوع مقایسه ها نه تنها می تواند منجر به ایجاد حس رقابت و حسادت بین خواهر و برادر شود. بلکه می تواند باعث زورگویی خواهر و برادران نسبت به هم شود.

در عوض باید از فردیت و نقاط عطف هر کودک بدون مقایسه آنها با یکدیگر قدردانی کنیم. همچنین باید از مقایسه فرزندان خود با سایر بچه هایی که می شناسید، خودداری کنید. ممکن است منظور شما از مقایسه ی افراد، سرکوفت زدن نباشد اما این مقایسه باعث تحلیل اعتماد به نفس و خود کم بینی کودک می شود.

✨کودک را به کلاس های آموزش دفاع شخصی ببرید.

گاهی اوقات بهترین کاری که می توانید برای بچه های خود انجام دهید ثبت نام آنها در یک کلاس دفاع شخصی است. کودکان در این کلاسها نه تنها یاد می گیرند چگونه از خود دفاع کنند. بلکه اعتماد به نفس و خود کنترلی را نیز یاد می گیرند. در بسیاری از مواقع، دفاع از خود در موقعیت های زورگویی، شامل دانستن چگونگی پاسخ دادن به یک وضعیت با روشی آرام و با اعتماد به نفس است. بدون اینکه درگیری فیزیکی بین طرفین ایجاد شود.

اگر فکر می کنید فرزندتان مورد زورگویی واقع می شود و نمی تواند به خوبی از خود دفاع کند. بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و از تکنیک های گفته شده در بالا استفاده کنید.

برای دیدن کانال یکتا پلاس کلیک کنید.

برای خرید محصولات کودک یکتا پلاس کلیک کنید.

برچسب ها:بچهشجاعت

علیرضا سمیعی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.