دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو

دلایل ریزش مو:

🔹 چرخه رشد مو ۴ مرحله هست: آناژن، کاتاژن،تلوژن و اگزوژن.

ریزش مو بیشتر به خاطر مرحله آناژن و استرس هست. آندروژن‌ها در واقع هورمون‌های مردانه هستند که می توانند باعث ریزش مو در زنان و مردان بشوند. گفته می شود این مدل ریزش مو در حال حاضر ۸۰ درصد مردان و ۵۰ درصد زنان دنیا رو تحت تاثیر قرار داده.

در واقع این مکانیسم وقتی معیوب می شود نتیجه اش اینه که فولیکول‌های مو کوچیک بشوند و موها شروع به ریزش کنند. عموما اکثر درمان‌ها برای این مشکل موقت هستند یا تاثیر ندارند ولی اثر داروهایی مثل ماینوکسیدیل، فیناستراید و دوتاستراید ثابت شده هست.

چرا استرس باعث ریزش میشه؟ چون سطح کورتیزول تو بدن زیاد میشه و این مواردی هست که تاثیر منفی روی مکانیسم تشکیل فولیکول مو دارد.

هم چنین ریزش مو می تواند به دلایل زیر باشد:

1- عوامل وراثتی:

عوامل وراثتی می‌توانند باعث ریزش مو شوند، از جمله عواملی مانند ژنتیک، هورمون‌ها و سن. برخی افراد به دلیل وراثت، به علت تحریک هورمون دی‌هیدروتستوسترون (DHT)، که باعث تضعیف ریشه‌های مو می‌شود، به شدت در معرض خطر ریزش مو قرار دارند. همچنین، با پیر شدن، فولیکول‌های مو کمترین توانایی بهبود و تجدید نسبی را دارند، که نیز می‌تواند باعث ریزش آنها شود.

2- تغذیه نامناسب:

عدم مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی مهم برای سلامت مو، می‌تواند باعث ریزش آن شود.

3- استفاده از محصولات شیمیایی:

استفاده از شامپو، رنگ مو، لاک و محصولات دیگر شیمیایی ممکن است باعث ریزش مو شود.

4- تنش و استرس:

تنش روحی و فشار ذهنی ممکن است باعث ریزش مو شود. استرس و تنش روحی می‌تواند باعث افزایش سطح هورمون استرس در بدن شود، که می‌تواند به عواملی مانند تنگ شدن عروق خونی و کاهش جریان خون به پوست سر، باعث ضعف رشد مو و در نتیجه ریزش آن شود. همچنین استرس ممکن است باعث کاهش مصرف مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز برای سلامت مو شود، که نیز می‌تواند باعث ریزش آن شود.

5- بیماری های پوستی:

برخی بیماری‌های پوست و سر مانند قارچ سر، پسوریازیس و آلوپسیا نیز باعث ریزش مو می‌شود.

6- داروها:

برخی داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای پرفشاری و داروهای شیمیایی ممکن است باعث ریزش مو شوند.

تغذیه چه تاثیری در ریزش داره؟

مطالعات قبلی نشون میده کمبود آهن و روی در بدن میتونه باعث ریزش مو بشه. کمبود ویتامین B12-B7-B2 میتونه همین تاثیر رو داشته باشه

فولات یکی از چیزهایی که وجودش به فولیکول‌های مو کمک میکنه. حالا فولات چیه؟ نوع طبیعی فولیک اسید هست. توی چیزهایی مثل اسفناج، کاهو، کلم بروکلی پیدا میشه.

برای دیدن کانال یکتا پلاس کلیک کنید.

برای خرید شورتکس چیدامه کلیک کنید.

برچسب ها:ریزش مومو

علیرضا سمیعی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.