معنای رنگها در نقاشی کودکان

معنای رنگها در نقاشی کودکان

معنای رنگها در نقاشی کودکان

معنای رنگها در نقاشی کودکان👇👇👇👇

💜💙💚💛🧡❤️💗🖤

آبی💙

رنگ آبی: معرف حساسیت، دریافت پذیری، هیجان‌خواهی و درونی‌سازی است. آبی رنگی است که صلح، آرامش، سکون و در حد افراطی فعل پذیری و تسلیم را نشان می‌دهد.

قرمز❤️

رنگ قرمز: به معنای قدرت، عمل و پیشروی است. از یکسو مبین نیرومندی امیال است و از سوی دیگر، خشم و گاهی پرخاشگری را نشان می‌دهد. افراط در بکار بستن رنگ قرمز به معنای نیاز به حرکت و وجود یک زمینه تحرک پذیر است.

بنفش💜

رنگ بنفش: ترکیبی از آبی و قرمز یعنی رنگ‌هایی است که دارای رمزگرایی متضاد هستند. چون رنگ آبی گرایش به درونگری و فعل‌پذیری و رنگ قرمز تمایل به برونگری و عمل را نشان می‌دهد. بدین ترتیب رنگ بنفش معرف جمع اضداد و تمایل به چیز دیگر است. از زاویه‌ای متفاوت، این رنگ دارای معنای عرفانی نیز هست، اما استفاده افراطی از آن را می‌‌توان نشان اضطراب و وجود تنش‌های متناقض دانست.

زرد💛

رنگ زرد: معادل نور، شادی و خوش‌بینی است. رنگ زرد به منزله رمز درخشش و گشایش محسوب می‌شود و میل به مشارکت یا گرایش عمیق به پیشرفت را متجلی می‌سازد. معمولاً کودکان ۹-۸ ساله از این رنگ بیشتر استفاده می‌کنند. استفاده‌ بیش از حد از رنگ زرد می‌تواند به معنای نیاز به آزادسازی تنش‌های درونی باشد.

سبز💚

رنگ سبز: آرام‌بخش‌ترین رنگ‌ها است. از یك سو با نیاز به جلب توجه و میل به محبوبیت مرتبط است و از یک‌سو گرایش به مبادله و ارتباط را نشان می‌دهد. از سوی دیگر معرف اراده در سطح عمل، پایداری و سرسختی و گاهی نیز بازخوردهای مقاومت و تضادورزی است. هنگامی‌که رنگ سبز بیشتر متمایل به زرد است، درونگری آزمودنی و زمانی که متمایل به آبی و قهوه‌ای است.

پرتقالی🧡

رنگ پرتقالی: ترکیبی از قرمز و زرد است. نیروهای حیاتی، برونگری، میل به موفقیت، شادی، نشاط و پویایی می باشد. مانند رنگ قرمز استفاده مفرط از آن تحریک‌پذیری و آرامی ‌فرد را نشان می‌دهد، اما جنبه پرخاشگری آن کمتر است.

صورتی💗

رنگ صورتی: مبین صلح، تعادل و توازن است. این رنگ به منزله قرمز ملایم معرف عاطفه‌ای است که هوای نفس و پرخاشگری است و ملایمت و عطوفت را نشان می‌دهد.

خاکستری یا دودی🖤

رنگ خاکستری یا دودی: یک رنگ خنثی است و چیزی را در سطح عمل یا احساس بیان نمی‌کند. اگر کودک از رنگ آمیزی خاکستری به‌صورت گسترده استفاده کند می‌توان فرض کرد که وی در بیان احساسات یا در گذار به عمل با مشکلاتی مواجه است. بر اساس بررسی چندین نقاشی متوالی امکان تعیین دقیق‌تر وضعیت کودک وجود خواهد داشت. 

سیاه🖤

رنگ سیاه: به منزله نفی رنگ محسوب می‌شود و استفاده مفرط از آن مبین غمگینی و ناامیدی است. بکار بستن محدود آن و کشیدن لکه‌های سیاه نشان دهنده اضطراب است. به‌طور کلی رنگ سیاه در برگیرنده مفاهیم نفی، اضطراب، مرگ و ناامیدی است.

🌸معنای رمزی رنگ‌ها توسط بسیاری از مؤلفان مورد بررسی قرار گرفته است و در حد خطوط کلی می‌توان گفت که غلبه رنگ‌های گرم (قرمز، پرتقالی، زرد و صورتی) منعکس کننده گرایش به برونگری، جستجو، تماس و مبادله است.  در حالی‌که بکار بستن رنگ‌های سرد (آبی، سبز، خاکستری و سیاه) گرایش به درون‌کاوی، فاصله‌جویی یا کمرویی را نشان می‌دهد.

 مبحث نقاشی کودکان مبحث گسترده‌ای است. اما با همین معرفی و شناخت اندک هم می‌توانیم با دقت در نقاشی کودکانمان در شناخت و کمک به حل مسائل آنان گام‌هایی برداریم.👌

  • ویژگی های بازی مفید
    برای اینکه بازی بتواند در تربیت کودکان، آثار مفیدی داشته باشه باید دارای ویژگی های باشه. این ویژگی ها عبارت اند از: 1. مشارک والدین در بازی حضور والدین در بازی، جذابیت آن را برای فرزند دوچندان می کند. این حضور، اگر با شوق و میل باشه، علاوه بر ایجاد لذت بیشتر برای فرزند، رابطه … مطالعه بیشتر

برای دیدن کانال یکتا پلاس کلیک کنید.

برای خرید شورت آموزشی چیدامه کلیک کنید.

برچسب ها:نقاشی کودکان

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز ایجاد می شود.